Gorset ortopedyczny to skuteczne rozwiązanie w rehabilitacji różnego rodzaju urazów kręgosłupa. Zwykle stosowany jest jako stabilizator części piersiowej lub lędźwiowej kręgosłupa. Ogólnie ujmując działanie gorsetu ortopedycznego polega na właściwym podparciu wybranego odcinka kręgosłupa. Dlatego w leczeniu schorzeń osób ze zwyrodnieniami, przy zespołach bólowych oraz po urazach ortezy kręgosłupa okazują się niezwykle przydatne.

Zapobieganie wadom postawy – gorsety ortopedyczne

Gorsety ortopedyczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Szczególnie w wypadku najmłodszych, okazują się być bardzo przydatne w w korekcji wad postawy. Stabilizacja kręgosłupa w połączeniu z konsekwentnym stosowaniem się do zaleceń rehabilitanta zapobiega pogłębianiu się zwyrodnień. Można wystrzec się wad postawy takich jak lordoza, kifoza, skolioza czy kurza klatka. Gorset ortopedyczny w wypadku najmłodszych to skuteczna profilaktyka zapobiegająca wadom postury.

Gorset ortopedyczny – kręgosłup po urazach

W przypadku osób dorosłych, gorset ortopedyczny stosujemy najczęściej po urazie. Może także wspierać plecy po operacji kręgosłupa. Nosi się go jako usztywnienie w procesie leczenia pęknięć i złamań oraz w wypadku poważnych urazów kręgów, zdobytych na przykład w wypadkach komunikacyjnych.

Stabilizator tułowia, jak inaczej nazywany jest gorset ortopedyczny, niesie ze sobą kluczowe znaczenie dla pacjentów powracających do zdrowia po operacji kręgosłupa lub poważnym wypadku. Orteza tułowia ma za zadanie skutecznie usztywnić miejsce, które zaznało urazu. Stabilizatory ograniczają zakres ruchów, który mogłyby nieodpowiedni lub nawet grożny dla organizmu. To skraca okres rehabilitacji, wspiera powrót do zdrowia i długoterminowo zapobiega wadom postawy.

Odcinek lędźwiowo krzyżowy wspierany przez gorset ortopedyczny

Jeśli cierpisz dolegliwości kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, gorset ortopedyczny może Ci pomóc. Jego zadaniem jest korekcja postawy, która sprawia Ci ból. Stabilizator zaleca się osobom, którym brakuje ruchu. Ból może wynikać z nadwagi czy otyłości. Zauważa się go także u tych, których plecy cierpią na skutek przybierania nieprawidłowej postury w trakcie wielogodzinnej pracy siedzącej.

Pasy ortopedyczne to spotykana nazwa dla ortezy odcinka kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Odciążenie odcinka krzyżowo-lędźwiowego pleców za pomocą gorsetu sprawdza się u tych, którzy cierpią na uczucie sztywności i nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Działanie jest proste – orteza wymusza przyjęcie optymalnej, poprawnej postury. Dzięki temu kręgosłup znajduje się w odpowiedniej stabilizacji.

Czy ortezy tułowia są personalizowane?

Gorsety tułowia, odcinka piersiowego, czy też na odcinek lędźwiowo-krzyżowy, to produkty, które często po wyszukaniu w wyszukiwarce internetowej możemy kupić od ręki. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy taka orteza powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

W wielu wypadkach, uniwersalna orteza posiada różnego rodzaju pasy i zapięcia. Umożliwiają one dostosowanie gorsetu do kształtu ciała. Niektóre modele występują w podziale na rozmiary, a elastyczne zapięcia umożliwiają precyzyjne dostosowanie.

Taka orteza sprawdzi się w przypadku mniej poważnych problemów z kręgosłupem.Jednak w wypadku większych poważniejszych stanów, należy zastosować dedykowany gorset. Jest on wykonywany na zamówienie według potrzeb pacjenta.

Noszenie gorsetu ma bezpośredni wpływ poprawę stanu zdrowia. Nie można jednak zapominać, że przede wszystkim odpowiednio dobrane i wykonywane według zaleceń lekarza ćwiczenia rehabilitacyjne przyniosą największe korzyści dla zdrowia pacjenta.