Kifoza to termin oznaczający naturalną krzywiznę kręgosłupa w kształcie litery “C”. Ta krzywizna pomaga nam zachować proste stanie. Ale czasami naturalne wygięcie może stać się zbyt duże. Wtedy mówimy o kifozie patologicznej, czyli o “garbie”. Fizjologiczna kifoza piersiowa i kifoza krzyżowa wynoszą od 20° do 45°.

Jeśli te wartości są większe niż 40°, to mamy do czynienia z problemem. W takich sytuacjach konieczna jest pomoc lekarza.

Najważniejsze informacje:

  • Kifoza jest naturalnym wygięciem kręgosłupa i powinna mieścić się w granicach 20° do 45°.
  • “Garb” to znak, że kąty wygięcia przekraczają 45°, czyli mamy do czynienia z kifozą patologiczną.
  • Przyczyny tego stanu mogą być różne, np. starzenie się, choroby takie jak osteoporoza, skolioza oraz choroby tkanki łącznej.
  • O zaawansowanej kifozie świadczy m.in. zapadnięcie klatki piersiowej i zaokrąglenie ramion.
  • W leczeniu tej choroby często wykorzystuje się fizykoterapię, ćwiczenia, a czasami szelki czy gorsety ortopedyczne.

Czym jest kifoza?

Kifoza to krzywizna kręgosłupa, która sprawia, że wygina się on do tyłu. Może być normalna albo niezdrowa, zależy to od tego, jak bardzo kręgosłup jest wygięty. Jednym z rodzajów kifozy jest kifoza szyjna, która może prowadzić do problemów neurologicznych, bólu głowy, szyi i karku oraz degeneracji dysków kręgosłupa. Jest kilka rodzajów kifozy, takich jak kifoza wrodzona i kifoza nabyta. Rozpoznanie rodzaju kifozy jest kluczowe do wyboru leczenia.

Definicja i rodzaje kifozy piersiowej

 

Sprawdzanie kifozy

Istnieje wiele odmian patologicznej kifozy, które mogą być wrodzone lub nabyte później. Wrzodzona kifoza pojawia się, gdy kręgosłup rozwija się nieprawidłowo jeszcze przed narodzinami. Natomiast kifoza nabyta może wynikać z urazów kręgosłupa, wypadków samochodowych, upadków lub długiego utrzymywania złej postawy. Każda z tych odmian wymaga unikalnego podejścia w diagnozowaniu i leczeniu, by uniknąć poważnych komplikacji.

Kifoza fizjologiczna vs patologiczna

Kifoza fizjologiczna to naturalne zakrzywienie kręgosłupa, które pomaga utrzymać ciało w równowadze. Zdrowa krzywizna mieści się w zakresie 20 do 40 stopni. Jeśli krzywizna jest mniejsza niż 20 stopni lub większa niż 40-45 stopni, mówimy o kifozie patologicznej, która może prowadzić do problemów z postawą. Ważne jest, aby dbać o aktywność fizyczną i unikać czynników ryzyka rozwinięcia się chorobowej kifozy.

Przyczyny kifozy

Przyczyny kifozy to nie tylko wady wrodzone czy urazy. Źle siedzimy, zwłaszcza przez długie godziny, co prowadzi do kifozy. Tak zwana posturalna kifoza jest najczęściej spotykana. Bez ruchu, nasz kręgosłup cierpi i kifoza może się pogłębiać.

Choroby takie jak osteoporoza też wpływają na kifozę. W przypadku osteoporozy, słabe kości mogą prowadzić do kifozy. Choroba Scheuermanna, atakująca młodzież, również gra tu dużą rolę. Szczególnie wysocy chłopcy są narażeni. Boczne skrzywienie kręgosłupa, takie jak skolioza, również może być przyczyną kifozy, wpływając negatywnie na zdrowie kręgosłupa i postawę.

Kifoza piersiowa to normalna krzywizna kręgosłupa. Ale patologiczna kifoza to już problem zdrowotny. Nie tylko złe postawy, ale i choroby jak krzywica, wpływają na kifozę piersiową.

Ćwiczmy regularnie, by zapobiegać kifozie. Prawidłowa postawa jest kluczowa. Badania, jak rentgen, pomagają w diagnostyce. Niektóre przypadki mogą wymagać operacji, ale często wystarczy profilaktyka i rehabilitacja.

Objawy kifozy

 

wysunięcie głowy odstające łopatki

Kifoza piersiowa to zaokrąglenie pleców. Może z czasem dojść do powstania garbu. To zmienia wygląd ciała.

Do innych objawów należą wysunięcie głowy do przodu, odstające łopatki i wysunięcie barków. Spłaszczenie klatki piersiowej też jest charakterystyczne. Ludzie z kifozą często odczuwają ból kręgosłupa. Ten ból może ograniczać ich ruchy.

Symptomy w zaawansowanym stadium: przykurcze mięśni klatki piersiowej

Zaawansowana kifoza widać po garbie. Może powodować problemy z oddychaniem w skrajnych przypadkach. Pacjenci mogą mieć przykurcze mięśni klatki piersiowej i zmienioną pozycję miednicy.

Elektrostymulator TRU+ metodą TENS pomaga na ból. Przynosi ulgę już po pierwszym użyciu.

Powikłania i skutki nieleczonej kifozy

Nieleczona kifoza piersiowa jest niebezpieczna. Może powodować deformacji kręgosłupa, trudności z oddychaniem i chroniczny ból kręgosłupa. Przeciążenie mięśni to inny problem.

Ograniczona ruchomość utrudnia życie codzienne. A deformacje skutkujące z kifozy mogą wpłynąć na stan psychiczny.

Co to jest kifoza – terapia i metody leczenia

Leczenie kifozy to używanie różnych metod dopasowanych do pacjenta. Najczęściej wybieramy fizjoterapię, noszenie gorsetu ortopedycznego i ćwiczenia. Terapia manualna też może pomóc, dzięki niej ból może się zmniejszyć, a kręgosłup stanie się bardziej elastyczny i silny. W przypadku poważnych deformacji kręgosłupa, takich jak nadmierna kifoza kręgosłupa, terapia zazwyczaj obejmuje zestaw ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Ćwiczenia są ważne, gdy walczymy z kifozą. Pomagają one poprawić pozycję kręgosłupa. Na przykład, rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające są bardzo efektywne.

Zaleca się też czasem noszenie gorsetów ortopedycznych. Taki sprzęt pomaga utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Jest ważne, by słuchać rad specjalistów i uczestniczyć w terapii.

Kifoza piersiowa może prowadzić do problemów ze zdrowiem, jak zaokrąglenie ramion. Fizjoterapia i leki często łagodzą ból i poprawiają życie pacjenta. Chirurgia to ostateczność.

Podsumowując, dobra terapia i odpowiednie metody, takie jak ćwiczenia, fizjoterapia i gorset, mogą dużo pomóc. Dzięki temu pacjenci mogą żyć pełniej i być bardziej aktywni.

 

wygięcie kręgosłupa - kifioza

Wybierz Gorset Ortopedyczny od PG Orto

Gorsety ortopedyczne to ważne narzędzie dla osób z wadami postawy jak lordoza czy skolioza. Są używane przez dzieci, ale też przez dorosłych po kontuzjach kręgosłupa. Pomagają szybciej wrócić do zdrowia, unikając przy tym dalszych problemów z postawą. Naturalna krzywizna kręgosłupa, w tym kifoza w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa, jest kluczowa dla utrzymania prawidłowej postawy i równomiernego rozkładu ciężaru ciała.

PG-ORTO tworzy sprzęt ortopedyczny na miarę. Ich asortyment to zarówno ortezy tułowia, jak i gorsety na zamówienie. To kluczowe dla osób z poważnymi wadami kręgosłupa. Ich ortezy lędźwiowo-krzyżowe wspierają poprawę postawy przy pracy siedzącej czy nadwadze.

Gorsety od PG-ORTO poprawiają jakość życia. Stabilizują kręgosłup i zmniejszają napięcie mięśni, co jest ważne przy siedzącym trybie życia. PG-ORTO dba o najwyższą jakość, oferując niezawodne wsparcie dla pacjentów.