Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa. Jest to ważna cecha naszych pleców. Podręczniki mówią o trzech krzywiznach: lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Każda z nich pomaga nam zachować wyprostowaną postawę i amortyzuje wstrząsy.

Ważne, by lordoza była w prawidłowym zakresie. Przykładowo, kąt lordozy szyjnej powinien mieścić się między 20 a 40 stopniami. Natomiast kąt lordozy lędźwiowej powinien wynosić od 30 do 50 stopni. Dzięki temu nasze ciało lepiej przenosi ciężar. Pomaga to w utrzymaniu równowagi.

Lordoza jest istotna dla zdrowia naszego mięśniowo-szkieletowego. Jeśli jest zbyt duża (hiperlordoza) lub zbyt mała (hipolordoza), mogą pojawić się problemy. Niekiedy trzeba podjąć działania, by naprawić zbyt duże albo zbyt małe wygięcia.

Nasza postawa może zależeć od tego, jak żyjemy. Jeśli mało się ruszamy, możemy mieć problemy z postawą, w tym nadmiernym wygięciem kręgosłupa. Dzieci rodzą się bez tych krzywizn, ale szybko zaczynają się kształtować. Z biegiem lat nasz kręgosłup nabiera swojego ostatecznego kształtu. Mimo to, młodzi ludzie, aż do około 18. roku życia, mogą jeszcze co nieco “poprawić” w swojej postawie.

Kluczowe wnioski

  • Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa charakteryzujące się krzywiznami szyjną i lędźwiową.
  • Prawidłowy kąt lordozy szyjnej powinien wynosić od 20 do 40 stopni, a kąt lordozy lędźwiowej od 30 do 50 stopni.
  • Hiperlordoza i hipolordoza są patologicznymi odchyleniami od normy i wymagają korekty.
  • Naturalne krzywizny kręgosłupa zaczynają formować się już we wczesnym dzieciństwie.
  • Prawidłowe nawyki posturalne i regularna aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu zdrowej lordozy.

 

lordoza szyjna

Definicja i znaczenie lordozy

Lordoza to naturalna krzywizna kręgosłupa, ważna dla postawy ciała. Dzięki niej ciało jest wyprostowane, a ruch trudny obciąża odpowiednie miejsca. Mamy lordozę szyjną i lędźwiową. Szyjna ma właściwy kąt, by podtrzymywać głowę. Lędźwiowa zapewnia stabilność i amortyzuje ruch w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Normalne kąty lordozy są dla nas zdrowe. Zbyt duża krzywizna może być sygnałem choroby, jak hiperlordoza w odcinku lędźwiowym. Prawidłowa lordoza jest niezbędna nie tylko dla postawy ciała, ale również dla zdrowego funkcjonowania całego kręgosłupa. Kifoza piersiowa to naturalne wybrzuszenie kręgosłupa do tyłu. Ona z równoważy przód kręgosłupa. Odpowiednie kąty tych krzywizn pozwalają na elastyczność i zdolność do tłumienia wstrząsów.

Gdy mówimy o lordozie, ważne jest, aby odróżnić normę od problemu zdrowotnego. Zaburzenia w lordozie szyjnej lub lędźwiowej mogą powodować ból i utrudniać chodzenie. Złe ustawienie kręgosłupa wpływa negatywnie na ogólne zdrowie.

Rodzaje lordozy: naturalna, patologiczna i spłycenie lordozy szyjnej

Lordoza to krzywizna kręgosłupa, która jest naturalna. Może występować w wielu postaciach. Są też te, które uznaje się za niezdrowe – patologiczne. Lordoza szyjna i lordoza lędźwiowa są częste. W ich przypadku, dobre są kąty od 20 do 40 stopni i od 30 do 50 stopni. Kiedy krzywizna jest zbyt wypukła, to już nie jest zdrowe. Nazywa się to lordozą patologiczną, a nadmierne wygięcie w odcinku lędźwiowym określa się jako pogłębienie lordozy.

Hiperlordoza

Hiperlordoza, znana również jako pogłębiona lordoza lędźwiowa, to bardzo wypukła krzywizna kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Kąt jest większy niż 50 stopni. Taka sytuacja może prowadzić do problemów z postawą i bólów. Jest wiele powodów, dla których hiperlordoza może się rozwinąć. Mogą to być wady genetyczne albo zmiany w kręgosłupie z upływem czasu.

Przeciwieństwem hiperlordozy jest hipolordoza. To stan, w którym krzywizna jest zbyt płaska. Gdy kąt lordozy jest mniejszy niż norma, mogą się pojawić inne problemy. Na przykład dyskopatia czy przepuklina.

Zawsze dobrą wiadomością jest to, że wczesna diagnoza może pomóc. Dzięki temu terapie będą działać skuteczniej. Pacjenci cierpiący na różne formy lordozy mogą czuć się lepiej po leczeniu.

 

Przyczyny lordozy lędźwiowej i szyjnej

Lordoza, czyli krzywizna kręgosłupa, może mieć różne przyczyny. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte. Zrozumienie tych powodów jest bardzo ważne dla skutecznego leczenia. Lordoza lędźwiowa i szyjna może bardzo wpłynąć na nasze życie.

Przyczyny lordozy lędźwiowej i lordozy szyjnej

Lordoza, czyli krzywizna kręgosłupa, może mieć różne przyczyny. Jednym z czynników może być osłabienie lub napięte mięśnie wokół bioder dziecka. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte, a jednym z czynników może być osłabienie lub napięcie mięśni wokół bioder dziecka. Zrozumienie tych powodów jest bardzo ważne dla skutecznego leczenia. Lordozę lędźwiową można ocenić przez pomiar kąta krzywizny w dolnym odcinku kręgosłupa. Lordoza lędźwiowa i szyjna może bardzo wpłynąć na nasze życie

Przyczyny wrodzone i nabyte

Przyczyny wrodzone to na przykład wady w rozwoju kręgosłupa. Mogą one prowadzić do problematycznej krzywizny. Lordoza szyjna występuje zwykle po lordozie lędźwiowej. Rozpoczęła się około 9 miesiąca życia. Natomiast przyczyny nabyte mogą być spowodowane urazami czy złą postawą. Niekiedy przyczyną problemów z lordozą jest trwale przyjęcie nieprawidłowej postawy ciała. W skrajnych przypadkach może dojść do zniesienia lordozy szyjnej, co prowadzi do całkowitego spłaszczenia fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jest to zniesienie lordozy szyjnej. Brak ruchu i otyłość są także ważnymi faktorami. W skrajnych przypadkach może dojść do zniesienia lordozy szyjnej, co prowadzi do całkowitego spłaszczenia fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym

Nieprawidłowe ustawienie miednicy

Zła postawa ciała i problem z biernym stawem biodrowym prowadzą do skrócenia prostownika stawu biodrowego wpływają na powstawanie choroby. Nieprawidłowe ustawienie miednicy może prowadzić do lordozy. Zła postawa ciała i problem z biernym stawem biodrowym oraz skręcenia prostownika stawu biodrowego wpływają na powstawanie choroby. Rwa kulszowa czy problemy z mięśniami również mogą rozwinąć patologiczną lordozę.

Objawy lordozy lędźwiowej to bóle kręgosłupa, trudności z poruszaniem i dyskomfort podczas leżenia. Może ona też wpływać na problemy z oddawaniem moczu i stolca. Hiperlordoza charakteryzuje się wypiętymi pośladkami i brzuchem co może powodować dyskomfort.

Co to jest lordoza: objawy, ból kręgosłupa i diagnoza

Lordoza to wygięty kręgosłup do przodu. Może być normalna (fizjologiczna) lub szkodliwa (patologiczna), przy czym spłycenie lordozy lędźwiowej oznacza redukcję naturalnej krzywizny odcinka lędźwiowego, co może prowadzić do wad postawy, bólu i dyskomfortu. Ta druga jest powszechną wadą, wpływa na postawę i powoduje ból kręgosłupa.

Daje się zauważyć po wklęsłych plecach, wybrzuszeniu brzucha i odstających pośladkach. Kształtuje litery “C” między pośladkami a plecami.

Choroba ta sprawia ból w dole kręgosłupa i trudności z poruszaniem się. Innymi jej objawami są dyskomfort podczas spania oraz problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Można wyróżnić hiperlordozę (nadmierną wygięcie) i hipolordozę (zbyt płaski kręgosłup).

Metody diagnozowania lordozy

Diagnozowanie zaczyna się od badania pacjenta i jego postawy. Lekarz ocenia, czy wygląd postury odpowiada objawom lordozy, w tym w odcinku szyjnym. Potem używa się zdjęć RTG do ustalenia stopnia i typu skrzywienia.

Niekiedy ortopedzi kierują na MRI. To badanie daje bardziej szczegółowy obraz skrzywienia kręgosłupa. Pomaga to określić, czy coś uciska nerwy lub narządy wewnętrzne. Nowoczesne metody pomagają wybrać lepsze leczenie.

Diagnoza lordozy może być skomplikowana. Jednak, jest ważna dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom.

 

objawy lordozy

Leczenie lordozy: ćwiczenia i metody korekcyjne

Leczenie lordozy lędźwiowej jest ważne, aby rozpocząć jak najwcześniej. Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa jest kluczowa dla skutecznej terapii i zapobiegania dalszym problemom zdrowotnym. Leczenie zależy od tego, jak dużo schorzenie zaawansowało. Poniżej znajdziesz metody leczenia lordozy.

Ćwiczenia korekcyjne na lordozę

Ćwiczenia są kluczowe w leczeniu lordozy. Dzięki nim jest możliwe Utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Powinny one odpowiadać potrzebom pacjenta, zwłaszcza w przypadkach spłycenia lordozy szyjnej. Ważna jest też regularność ćwiczeń i udział w terapii.

Tego typu ćwiczenia pomagają wzmocnić plecy. Przynoszą zdrową krzywiznę kręgosłupa z powrotem.

Fizykoterapia i noszenie gorsetów

Fizykoterapia uzupełnia ćwiczenia. Wspomagają ją takie metody jak masaż czy ćwiczenia w wodzie. Noszenie gorsetów pomaga utrzymać dobrą postawę.

Dobry gorset ortopedyczny jest ważny dla lepszego efektu leczenia. Musi być on odpowiednio dopasowany.

Leczenie operacyjne

Jeśli choroba jest zaawansowana, może być potrzebna operacja. Jest to ostateczność, aby poprawić krzywiznę i zmniejszyć ból. Skuteczność operacji zależy od wielu czynników.

Gorset ortopedyczny na Lordozę od PG Orto

Gorsety ortopedyczne od PG Orto to idealne rozwiązanie dla osób z lordozą. Są wykonane starannie, co gwarantuje wsparcie kręgosłupa. Pomagają one w leczeniu po urazach czy operacjach.

Są to wysokiej jakości produkty, które da się dostosować do każdego. Wielu użytkowników zauważyło, że noszenie gorsetu poprawia ich stan. Dzięki zapięciom i paskom, gorset jest wygodny i dobrze dopasowany.

Noszenie naszych gorsetów może zapobiegać różnym wadom postawy. Takie jak hiperlordoza, kifoza czy skolioza. Pomagają też pacjentom szybciej wrócić do zdrowia po operacjach.

To pozwala im szybko wrócić do pełnej sprawności i aktywnego życia. Nasze gorsety są skuteczną metodą, aby zadbać o swój kręgosłup i lepiej czuć się na co dzień.