Skolioza to zmiana w postawie ciała, charakteryzująca się bocznym skrzywieniem kręgosłupa, deformacją trójpłaszczyznową kręgosłupa i torsu. Objawia się bocznym skrzywieniem, skrętem i zmianą kształtu kręgu w dwóch płaszczyznach. Te zmiany mogą powodować asymetrię ciała. Na przykład nierówną wielkość talii, źopatki, czy garb żebrowy. Również ramiona i biodra mogą być nierówne.

Ortopedia to nasza pasja i specjalność. Dzięki naszemu doświadczeniu, tworzymy sprzęt idealnie dopasowany do pacjenta. Doceniamy wartość komfortu i funkcjonalności w życiu codziennym.

Skolioza często zaczyna się u dzieci w wieku rozwojowym. Może być też efektem wrodzonego lub nabytego stanu. Ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie. To pomaga uniknąć powikłań zdrowotnych.

Skolioza – Boczne skrzywienie kręgosłupa

 • Skolioza jest częsta w okresie dojrzewania.
 • Większe ryzyko mają dziewczęta niż chłopcy.
 • Problem pojawia się, gdy skrzywienie przekracza 10 stopni.
 • Większość przypadków to skolioza idiopatyczna (80–90%).
 • Deformacja kręgosłupa może powodować poważne schorzenia.

 

Definicja skoliozy

Skolioza to skomplikowana wada kręgosłupa. Może to być skrzywienie w trzech kierunkach. Obejmuje czołową, strzałkową i poziomą deformację. Ruchomość kręgosłupa jest oceniana podczas diagnozy w celu odróżnienia skoliozy od wady postawy.

Podstawowe informacje

Może istnieć kilka stopni skoliozy. Najłagodniejsza to I stopień i ma od 10 do 24 stopni. Stopień II, czyli 25 do 40 stopni. Najcięższa, III stopnia, to 50 stopni i więcej. Wiele czynników, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego, może na nią wpływać. U dorosłych skolioza może rozwijać się jako skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych, szczególnie po 40 roku życia.

Trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa

Skolioza może spowodować boczne skrzywienie kręgosłupa. Następnie kręgosłup może się skręcić w bok. Ostatecznie kręgosłup wygląda inaczej i wpływa to na naszą postawę. Ćwiczenia mogą pomóc zapobiegać przykurczowi tkanek miękkich na wklęsłej stronie skrzywienia kręgosłupa.

Skrzywienie do boku, skręt i wypłaszczenie kręgosłupa

Nie tylko postać ulega zmianie. Skolioza może wpłynąć na nasze narządy wewnętrzne, jak serce czy płuca. Dlatego jej skutki są poważniejsze, niż tylko problem z ciałem.

Rodzaje skoliozy

Jest kilka rodzajów skoliozy, a ich klasyfikacja zależy od przyczyny. Wyróżnia się skoliozę idiopatyczną, wrodzoną oraz porażenną. Każdy typ ma inne powody występowania i cechy. Dlatego leczenie każdej z nich jest inne.

 

Skolioza idiopatyczna

Najczęstsza jest skolioza idiopatyczna – stanowi 80-90% przypadków. Często występuje u młodych w czasie wzrostu. Jej przyczyny nie są zupełnie jasne, ale mogą mieć związek z genetyką. Leczenie zależy od stopnia zagięcia kręgosłupa i wieku pacjenta.

Skolioza wrodzona

Skolioza wrodzona ma źródło w wadach kręgosłupa począwszy od życia płodowego. Może to być spowodowane różnymi nieprawidłowościami w rozwoju kręgów. Jest to rzadki typ skoliozy, lecz bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i systematyczne sprawdzanie, aby zapobiec jej pogłębianiu.

Skolioza porażenna

Skolioza porażenna wynika z uszkodzeń nerwowo-mięśniowych. Mogą je wywołać urazy, choroby neurologiczne albo porażenie mózgowe. Leczenie takiej skoliozy to przede wszystkim specjalistyczna fizjoterapia i wsparcie rehabilitacyjne. Pomoc te metody usprawniają życie chorych.

Objawy skoliozy

Objawy skolioza ma różne objawy, które mogą dotyczyć ciała i sposobu poruszania się. Zauważyć można na przykład nierówne ramiona i garb na plecach. Zmienia się także chód.

Asymetria talii i łopatek

Jeśli ktoś ma skoliozę, jego talia i łopatki mogą wydawać się nierówne. Boczne skrzywienie kręgosłupa jest tego przyczyną. Skolioza najczęściej występuje w odcinku piersiowym kręgosłupa z powodu naturalnej kifozy. Jako efekt, jedna strona ciała wygląda inaczej niż druga. To może powodować problemy z postawą.

Garbek żebrowy i nierówność ramion

Garbek żebrowy to jedno ze znanym objawów skoliozy. Powstaje, gdy kręgosłup zostaje obrócony, co wypycha żeberka na jedną stronę. Taka sytuacja sprawia, że ramiona wyglądają na różnej wysokości.

Pogorszenie mechanizmu chodu

Kiedy skolioza jest zaawansowana, może negatywnie wpłynąć na sposób poruszania się. Zmiany w kręgosłupie prowadzą do problemów z równowagą. To z kolei może powodować niezdrowy chód. W skrajnych przypadkach, pojawić się mogą nawet ból i problemy neurologiczne. Zaawansowana skolioza może prowadzić do dolegliwości bólowych oraz problemów neurologicznych, takich jak ucisk narządów wewnętrznych i zagrożenie życia pacjenta.

Diagnoza i leczenie skoliozy powinny być szybkie. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś z rodziny objawy takie jak nierówne partie ciała, weźcie to poważnie. Skonsultujcie się z ortopedą.

Co to jest skolioza?

Skolioza to problem z kręgosłupem, który powoduje jego skrzywienie. Skrzywienia mogą być na różnych poziomach kręgosłupa. Najczęściej skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa piersiowego. Ale mogą zdarzać się w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Scoliosis może występować w różnych częściach kręgosłupa, w tym jako skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego.

 

Badanie skoliozy

Badanie skoliozy

Kręgosłup może się skrzywić w różnych kierunkach. Zależy to od tego, który odcinek jest dotknięty. Skrzywienie lędźwiowe lub piersiowe może sprawić problemy z ruchem, zmienić postawę i wygląd ciała.

Idiopatyczna skolioza występuje około w 80% przypadków. To znaczy, że nie znamy dokładnej przyczyny. Choroba często pojawia się u dzieci. Możemy wyróżnić skoliozę wczesnodziecięcą, dziecięcą oraz młodzieńczą. Szkodzi to przede wszystkim dziewczynom w okresie dojrzewania.

Leczenie skoliozy może obejmować zarówno leczenie zachowawcze, jak i interwencje chirurgiczne, w zależności od zaawansowania choroby. Leczenie zachowawcze często polega na regularnych ćwiczeniach, które mają na celu wzmocnienie mięśni wokół kręgosłupa oraz poprawę postawy, szczególnie w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. W sytuacjach, gdy skrzywienie kręgosłupa dotyka klatki piersiowej, może to prowadzić do ograniczeń w oddychaniu oraz występują duże dolegliwości bólowe. W takich przypadkach, a także gdy zachowawcze metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może być konieczne skonsultowanie się ze specjalistą w leczenia schorzeń ortopedycznych. W ten sposób można zadbać o pełną i kompleksową opiekę medyczną, by pacjenci mogli cieszyć się lepszą jakością życia.

Skolioza objawy to różna długość kończyn, nie równa wysokość ramion i bioder. Często widać, jak łopatki odstają. Osoba z taką chorobą może też inaczej chodzić. Skolioza jest diagnozowana, gdy kręgosłup jest wygięty o więcej niż 10 stopni.

Skolioza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jest to między innymi porażenie mózgowe czy dystrofia mięśniowa. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie.

Skuteczna diagnoza oraz wczesne leczenie skoliozy są bardzo ważne. Ćwiczenia pod okiem specjalisty mogą wiele pomóc. Mogą poprawić postawę i jakość życia pacjentów. W niektórych przypadkach może być potrzebna operacja.

Przyczyny skoliozy

Scoliosis może powstać z wielu powodów. Mogą to być wrodzone wady ciała, problemy nerwowo-mięśniowe albo zwyrodnienie stawów międzykręgowych. Skolioza idiopatyczna jest szczególnym typem, gdzie nie znamy dokładnych przyczyn. Wiemy jednak, że rozwija się bardzo często u dzieci i nastolatków.

Różne skrzywienia kręgosłupa mogą pojawiać się w różnym wieku. Skolioza idiopatyczna występuje najczęściej podczas szybkiego wzrostu. U osób dorosłych, skoliozę często wywołuje zwyrodnienie stawów międzykręgowych, zaczyna ona się najczęściej po 40. roku życia. Skolioza u dorosłych może rozwijać się jako skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych, szczególnie gdy występuje równocześnie z osteopenią lub osteoporozą, które dodatkowo osłabiają kręgosłup. To właśnie pokazuje, jak wieloraki i zróżnicowany jest powód skoliozy.

Wiele różnych rzeczy może predysponować nasze ciało do skoliozy:

 • Zaburzenia mechanizmu antygrawitacyjnego centralnego
 • Predyspozycje genetyczne
 • Zaburzenia równowagi
 • Choroby przewlekłe
 • Zaburzenia neurologiczne
 • Zwyrodnienie stawów międzykręgowych
 • Różnice w długości kończyn dolnych

Wcześnie można zauważyć objawy skoliozy, takie jak: nierówna linia ramion, krzywa talia, nierówne biodra lub złe ustawienie ciała. Gdy choroba się rozwija, mogą pojawić się silne bóle i inne problemy neurologiczne. Ważne jest, by szybko zareagować i dobrze zdiagnozować tę przypadłość.

Cel w leczeniu skoliozy to wczesne rozpoznanie i zapobieganie dalszym deformacjom ciała. Dzięki odpowiednim zabiegom, takim jak ćwiczenia i gorsety, możemy skutecznie zarządzać skoliozą. Dbać o jakość życia pacjentów.

Diagnostyka skoliozy – Skolioza objawy

Badanie skoliozy zaczyna się od uważnej inspekcji. Lekarz sprawdza, czy nie ma widocznych skrzywień kręgosłupa. Po czym używa specjalnych sprzętów, by mierzyć i lepiej poznać skrzywienie.

 

 

prześwietlenie kręgosłupa

prześwietlenie kręgosłupa – pomoc w diagnozie skrzywienia

Metoda Cobba

Badanie rentgenowskie kręgosłupa z metryką Cobba to podstawa diagnozy skoliozy. Pozwala ona na dokładne obliczenie skrętu. Dzięki temu wiadomo, jaką ma skolioza i jak ją najlepiej leczyć.

Test Adamsa

Test Adamsa sprawdza tułów podczas skłonu do przodu. Jest to łatwe i bezbolesne. Pomaga w wczesnym wykryciu skoliozy, co jest kluczowe, szczególnie u szybko rosnących dzieci.

Skoliometr

Skoliometr pomaga zmierzyć zgięcie kręgosłupa. Jest to ważne narzędzie w wczesnym diagnozowaniu. Dzięki niemu lekarz może sprawdzać, czy leczenie skoliozy przynosi efekty.

 1. Metoda Cobba
 2. Test Adamsa
 3. Skoliometr

Diagnoza skoliozy to pierwszy krok do jej leczenia. Dobre badania i sprzęt do nich są niezbędne. Dzięki nim lekarz może zaplanować leczenie, które najlepiej się sprawdzi dla pacjenta.

Leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy zależy od kilku czynników. Ważne są: wiek pacjenta, zaawansowanie choroby i jej typ. Skolioza idiopatyczna występuje u 2–3% dzieci.

Wczesne wykrycie pozwala na lepsze leczenie. Znajomość tych danych jest kluczowa. W leczeniu skoliozy najskuteczniejsze są dobrze dobrane ćwiczenia oraz noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego. Obie metody pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Ćwiczenia terapeutyczne przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa

Ćwiczenia na skoliozę to ważny element leczenia skoliozy. Są one bardzo skuteczne, zwłaszcza u dzieci z diagnozą skoliozy idiopatycznej.

Plan ćwiczeń dostosowuje się do stopnia skrzywienia. Ocenia się go wg kryterium Cobba. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i poprawić kręgosłup.

Noszenie gorsetów ortopedycznych

Gorsety ortopedyczne wspomagają naturalne leczenie skoliozy. Są one polecane, gdy skrzywienie jest duże. Typ Cheneau jest często wybierany przez lekarzy. Gorsety te są również stosowane w leczeniu skrzywienia kręgosłupa piersiowego.

Zaleca się ich codzienne noszenie przez 20 godzin. Mają one pomóc w zatrzymaniu progresji skrzywienia.

Leczenie operacyjne

Operacja skoliozy jest brana pod uwagę przy dużych skrzywieniach. Jeśli choroba bardzo dokucza pacjentowi, może być konieczne operacyjne leczenie.

Decyzja o operacji jest skomplikowana i zależy od wielu czynników. Polega ona na korekcie skrzywienia przy użyciu metalowych implantów.

Gorset ortopedyczny na Skoliozę od PG Orto

W PG Orto robimy gorsety ortopedyczne, które pasują do każdej osoby. To pomaga w leczeniu skoliozy bez operacji. Nasze gorsety pomagają poprawić sylwetkę, działają delikatnie i skutecznie.

Pomagamy zmniejszać napięcie w mięśniach i stabilizujemy plecy. Dzięki temu lepiej stajemy, a to ważne nie tylko dla starszych, ale i młodszych pacjentów.

Nasze gorsety są robione bardzo starannie. Są wygodne i pomagają leczyć skoliozę. W ten sposób utrzymujemy zdrowe plecy i poprawiamy postawę. To nasz cel i pasja.