Kręgosłup ludzki ma naturalne krzywizny, które utrzymują ciało w dobrej pozycji. Czasami pojawiają się jednak pewne skrzywienia, które można nazwać patologicznymi. Przykładami mogą być hiperlordoza lub hyperkifoza, i te mogą powodować ból oraz wymagać leczenia.

Skolioza idiopatyczna to jedna z takich problemów. Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Wśród dzieci jest dość powszechna, zwłaszcza kiedy szybko rosną.

Zdaniem statystyk, 80-90% polskich uczniów ma kłopoty z kręgosłupem. Mogą one prowadzić do poważniejszych schorzeń jak kifoza i lordoza patologiczna. Wtedy leczenie jest absolutnie konieczne.

Boczne skrzywienie może być przyczyną zniekształceń w wyglądzie, nie tylko asymetrii, ale też zgarbionej postawy. To wszystko może obniżyć jakość życia. Esowate skrzywienie sprawia, że kręgosłup tworzy kształt “S”, co jest niekorzystne dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby szybko diagnozować i skutecznie leczyć te schorzenia. Leczenie skoliozy obejmuje różne metody w zależności od stopnia skrzywienia, wieku pacjenta, tempo progresji oraz obecności objawów neurologicznych.

Kluczowe zagadnienia:

  • Naturalne krzywizny kręgosłupa mogą przerodzić się w patologiczne deformacje, takie jak hiperlordoza i hyperkifoza.
  • 80-90% polskich uczniów ma problemy z kręgosłupem i płaskostopiem.
  • Skolioza idiopatyczna to częsta przypadłość u dzieci w okresach intensywnego wzrostu.
  • Boczne skrzywienie kręgosłupa może prowadzić do poważnych deformacji sylwetki i asymetrii.
  • Skuteczne leczenie skrzywień kręgosłupa jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów.
  • Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie schorzeń ortopedycznych jest kluczowe dla skutecznego leczenia skrzywień kręgosłupa.

 

Charakterystyka skrzywienia kręgosłupa

Kręgosłup to skomplikowana struktura składająca się z kręgów. One są odpowiedzialne za noszenie ciężaru i ruch. Należy zwracać uwagę na naturalne i nienaturalne krzywizny kręgosłupa, ponieważ deformacja kręgosłupa, szczególnie w kontekście skoliozy u dzieci, może wystąpić na każdym etapie rozwoju dziecka. Mają one bowiem wpływ na nasze ogólne zdrowie.

Fizjologiczne i patologiczne krzywizny

Fizjologiczne krzywizny to lordoza i kifoza. Lordoza oznacza zakrzywienie do przodu w części szyjnej i lędźwiowej. Kifoza to zakrzywienie w części piersiowej. Dla kifozy piersiowej normalne są wartości od 20 do 40 stopni. Lordoza szyjna i lędźwiowa powinna mieścić się w zakresie 20-40 i 30-50 stopni.

Patologiczne krzywizny to hiperlordoza, hiperkifoza, zanik normalnych krzywizn oraz skolioza. Przykładem może być skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Może ono występować na trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poziomej. Przyczyny skoliozy mogą być wrodzone lub nabyte, ale w większości przypadków są nieznane, co określa się jako skolioza idiopatyczna.

Krzywienia kręgosłupa powodują ból

Krzywienia kręgosłupa powodują ból

Budowa anatomiczna kręgosłupa

Kręgosłup składa się z kręgów ułożonych w kształcie litery “S”. Takie ustawienie pomaga w przenoszeniu ciężaru i pozwala na płynne ruchy. Rozumienie budowy kręgosłupa jest kluczowe dla diagnozowania i leczenia schorzeń.

Patologiczne zmiany mogą wywoływać różne problemy zdrowotne, w tym bóle i przeciążenia. Skolioza często dotyka odcinek piersiowy kręgosłupa i górną część pleców. Charakteryzuje się deformacją kręgosłupa na trzech płaszczyznach.

Rodzaje skrzywienia kręgosłupa

Skrzywienia kręgosłupa różnią się przez miejsce i rodzaj deformacji. Przyczyny skrzywienia kręgosłupa mogą obejmować czynniki idiopatyczne oraz indywidualny wkład w rozwój lub nasilenie nieprawidłowości postawy. Omówimy główne typy, jak kifoza, lordoza patologiczna, skolioza i inne.

Kifoza i lordoza patologiczna

Kifoza to nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu, często w części piersiowej. Może to uciskać narządy i zmniejszać przestrzeń dla płuc. Lordoza natomiast wygina kręgosłup mocno do przodu, zazwyczaj w dolnej części. To może powodować ból pleców i problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy.

Ćwiczenia korekcyjne i odpowiednia terapia mogą pomóc w zmniejszeniu tych problemów, które często są skutkiem zwyrodnienia stawów międzykręgowych.

Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa

Skolioza sprawia, że kręgosłup zagina się na boki i to w trzech wymiarach. Jest częsta u dzieci i nastolatków. Stopień skoliozy określamy w czterech kategoriach.

Cechami skoliozy mogą być nierówne ramiona i biodra. Objawy skoliozy obejmują również nierówne wcięcia w talii, wystawanie jednego biodra, widoczną asymetrię pleców przy pochylaniu się do przodu oraz deformacje kręgosłupa prowadzące do zaburzeń postawy i przesunięcia środka ciężkości. Skolioza zmienia kształt klatki piersiowej. Może być związana z prawej lub lewej strony, najczęściej dotyka odcinek piersiowy.

Do diagnozy skoliozy używa się testów ortopedycznych i zdjęć RTG. Leczenie to ćwiczenia, terapia manualna, gorsety, a czasem operacja. Wczesne działania mogą cofnąć skoliozę u młodych. U dorosłych skupiamy się na poprawie samopoczucia i zmniejszeniu bólu.

 

Skolioza to jeden z rodzajów skrzywienia kręgosłupa

Dbaj o prosty kręgosłup

Inne rodzaje deformacji

Oprócz wspomnianych, są również inne deformacje kręgosłupa. Mogą być efektem chorób, urazów lub problemów w rozwoju. Takie zmiany mogą uciskać narządy i powodować różne kłopoty ze zdrowiem, w tym zaburzenia neurologiczne.

Ważne jest indywidualne podejście do każdej deformacji. Terapia musi być dostosowana do konkretnych potrzeb pacjenta.

Skrzywienia kręgosłupa – przyczyny i objawy skoliozy

70% ludzi ma problem ze skrzywieniem kręgosłupa. Jednakże, tylko 10% z nich otrzymuje pomoc. Aby zapobiegać, ważne jest zrozumienie, jakie są przyczyny skrzywień. Możliwe powody to geny, choroby nerwowo-mięśniowe, wady wrodzone, urazy orz złe nawyki posturalne. Szczególnie skolioza idiopatyczna, często bez wyraźnej przyczyny, dotyka dzieci.

Skolioza najczęściej ujawnia się u dzieci między 5. a 8. rokiem życia. Dziewczynki są na nią bardziej podatne niż chłopcy. Czas wzrostu to kluczowy moment, gdyż może pogorszyć wadę.

Symptomy to m.in. asymetria łopatek, zniekształcenia klatki piersiowej i różna długość nóg. Objawy skolioza mogą obejmować rotację miednicy, skrócenie nogi oraz uporczywy ból, często promieniujący, który może utrudniać normalne funkcjonowanie z powodu ucisku nerwów. Pacjenci mogą mieć też problem z utrzymaniem prostego stania.

Ortopeda diagnozuje skoliozę przez badanie fizykalne i obrazowe, jak RTG. Stopień zaawansowania skoliozy to I (10-24 stopnie), II (25-45 stopni) i III (powyżej 50 stopni). Skolioza w różnych częściach kręgosłupa może powodować ból i wpływać na narządy wewnętrzne.

Wczesne dostrzeżenie objawów przez rodziców ma duże znaczenie. Szybkie działanie lecznicze jest kluczowe. Dzięki nim można uniknąć poważnych deformacji i zapewnić dzieciom zdrową przyszłość.

Metody leczenia skrzywień kręgosłupa i leczenie skoliozy

Skrzywienia kręgosłupa, tak jak skolioza, wymagają różnych metod leczenia. Decydują o tym stopień zaawansowania oraz szczegóły wady. W tej części opowiemy o głównych sposobach leczenia, między innymi o leczeniu zachowawczym, ćwiczeniach korekcyjnych, terapii manualnej, noszeniu specjalnego gorsetu ortopedycznego i operacji.

Leczenie zachowawcze

Celem leczenia zachowawczego jest zatrzymanie postępu skoliozy w okresie dojrzewania. Ma na celu zapobieganie lub leczenie problemów z układem oddechowym, bólów oraz poprawę wyglądu przez korygowanie postawy. Głównie polega na ćwiczeniach korekcyjnych, które mogą dużo pomóc bez potrzeby operacji, chyba że występują duże dolegliwości bólowe.

Ćwiczenia korekcyjne i terapia manualna

Ćwiczenia na skoliozę są polecane dla osób z lekką skoliozą oraz jako wsparcie podczas noszenia gorsetu przy większych skrzywieniach. Terapia manualna, w tym techniki PNF i Neurac, jest ważna dla poprawy pracy mięśni i kontroli nerwowo-mięśniowej.

Noszenie gorsetu ortopedycznego

Gorset ortopedyczny, na przykład szeroko stosowany w Polsce gorset Cheneau, oferuje skorygowanie skrzywienia w trzech wymiarach. Są one dostosowane indywidualnie, co pozwala na szczegółową korekcję deformacji w klatce piersiowej, co może zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Leczenie operacyjne

Operacja jest opcją przy silnej progresji skoliozy, zwłaszcza gdy kąt skrzywienia jest duży, występują problemy neurologiczne lub dolegliwości bólowe. Decyzję o operacji podejmuje się po dokładnej analizie wszystkich faktów i zaleceń lekarza. Po operacji ważna jest rehabilitacja i powrót do aktywności, by osiągnąć najlepsze efekty.

 

Terapia manualna

Terapia manualna

Wybierz Gorset ortopedyczny od PG-Orto

PG-Orto oferuje gorsety ortopedyczne wysokiej jakości. Służą one dzieciom z wadami postawy jak lordoza, kifoza, czy skolioza, która może występować również w odcinku lędźwiowym. Każdy produkt jest dopasowywany indywidualnie, co zapewnia wsparcie i poprawia jakość życia.

Nasze gorsety pomagają stabilizować kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy. To zmniejsza ból i poprawia postawę. Noszenie gorsetu skraca rehabilitację po urazach i operacjach, odciążając plecy.

Protezy i ortezy, które oferujemy, zwiększają mobilność. Pozwalają na długoterminową korektę skrzywień kręgosłupa.

Podchodzimy indywidualnie do każdego klienta, dopasowując gorsety do ich potrzeb. Dla poważniejszych wad kręgosłupa oferujemy gorsety na zamówienie. Takie podejście gwarantuje precyzję i efektywność, zwiększając zadowolenie naszych klientów.