Ortezę typu AFO stosuje się przy różnorodnych schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Obejmuje ona stopę, staw skokowy i podudzie. Zaprojektowana i wykonana według indywidualnych potrzeb pacjenta orteza typu AFO może pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonalności ruchowych. Dzięki zmianie nieprawidłowego wzorca chodu, bezpośrednio wpływa na poprawę mobilności.

Orteza typu AFO – stabilizacja stawu skokowego

W przypadkach wielu problemów ze stawem skokowym pomóc może właściwe usztywnienie. Metoda ta skutecznie sprawdza się przy wiotkich i spastycznych niedowładach kończyn czy przy końsko-szpotawej deformacji stóp z nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych (czyli np. w przeproście). Staw skokowy jest wtedy niestabilny. Wykonana z polipropylenu orteza na stopę ma za zadanie korygować ustawienie stopy względem goleni – od pozycji pośredniej, w kierunku zgięcia grzbietowego stopy. Orteza typu afo służy także często jako wsparcie profilaktyki leczenia przykurczy u osób ze schorzeniami neurologicznymi.

Orteza na stopę i podudzie pomaga w pionizacji i chodzeniu – ma zastosowanie w budowaniu obwodowej stabilizacji. Skutecznie wspiera także torowanie informacji do centralnego układu nerwowego.

Ortezy AFO są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Możliwy jest wybór rozmiar S M L, a także niestandardowych. Przy bardziej skomplikowanych przypadkach lub przy długim okresie użytkowania, można rozważyć zastosowanie dodatkowych elementów. Konstrukcja ortezy może zostać uzupełniona o wewnętrzne buciki skórzane, piankowe lub plastikowe. Taki zabieg pomaga w jeszcze lepszej korekcji i stabilizacji kończyny.

Orteza DAFO na stopę

DAFO to dynamiczne ortezy utrzymujące stopę we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Koryguje stopę w płaszczyźnie czołowej, jednocześnie zapewniając swobodny ruch nogi w płaszczyźnie strzałkowej. DAFO ma zastosowanie w wypadku obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego stopy lub przy nieutrwalonych deformacjach w obrębie stopy. Wykonana z polipropylenu lekka orteza DAFO doprowadza stopę, w której brak kontroli nerwowo-mięśniowej, do pozycji umożliwiającej poprawne chodzenie.

Orteza stawu skokowego

Polipropylen, polietylen lub żywica to materiały, z których najczęściej wykonuje się ortezy AFO. Spotykane jest także połączenie polipropylenu i polietylenu. Materiały te pozwalają uzyskać optymalne ustawienia funkcjonalne, które zapewniają stabilizację i korekcję kończyny oraz jednoczesną dynamikę uzyskaną dzięki elastyczności materiału. Ortezy AFO, w zależności od potrzeb, mogą być uzupełniane o ruchomy staw skokowy. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania umożliwia ruchy zgięcia grzbietowego stopy oraz podeszwowego stopy w bezpiecznym, ograniczonym zakresie ruchu.

Wybór właściwej ortezy stopy

W przypadku każdego pacjenta, wybór ortezy powinien być skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ponieważ każdy uraz czy wada są inne, proces leczenia będzie wyglądać inaczej. Od tego będą zależały ustawienia i konstrukcja zastosowanych ortez. Nie chodzi tylko o rozmiar S M L. W niektórych przypadkach będzie potrzebna lekka orteza, która umożliwia ruch stawu skokowego w ograniczonym zakresie, w innym przypadku konieczne będzie pełne usztywnienie.

Różnice w konstrukcji będą też opierać się na tym, kto będzie użytkownikiem. Inne ustawienia stosuje się w przypadku dziecka, inne w przypadku osoby dorosłej. Produkty można też dostosowywać do stopnia aktywności użytkownika.

Dobór właściwej to zatem kwestia bardzo indywidualna dla każdego pacjenta. Decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być konsultowana ze specjalistą. Skorzystaj z oferty pgorto.net i dowiedz się jak wygląda proces doboru ortezy AFO.