Ortezę typu AFO stosuje się przy różnorodnych schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Obejmuje ona stopę, staw skokowy i podudzie. Zaprojektowana i wykonana według indywidualnych potrzeb pacjenta orteza typu AFO może pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonalności ruchowych. Dzięki zmianie nieprawidłowego wzorca chodu, bezpośrednio wpływa na poprawę mobilności.
Orteza typu AFO – stabilizacja stawu skokowego
W przypadkach wielu problemów ze stawem skokowym pomóc może właściwe usztywnienie. Metoda ta skutecznie sprawdza się przy wiotkich i spastycznych niedowładach kończyn czy przy końsko-szpotawej deformacji stóp z nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych (czyli np. w przeproście). Staw skokowy jest wtedy niestabilny. Wykonana z polipropylenu orteza na stopę ma za zadanie korygować ustawienie stopy względem goleni – od pozycji pośredniej, w kierunku zgięcia grzbietowego stopy. Orteza typu afo służy także często jako wsparcie profilaktyki leczenia przykurczy u osób ze schorzeniami neurologicznymi.
Orteza na stopę i podudzie pomaga w pionizacji i chodzeniu – ma zastosowanie w budowaniu obwodowej stabilizacji. Skutecznie wspiera także torowanie informacji do centralnego układu nerwowego.
Ortezy AFO są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Możliwy jest wybór rozmiar S M L, a także niestandardowych. Przy bardziej skomplikowanych przypadkach lub przy długim okresie użytkowania, można rozważyć zastosowanie dodatkowych elementów. Konstrukcja ortezy może zostać uzupełniona o wewnętrzne buciki skórzane, piankowe lub plastikowe. Taki zabieg pomaga w jeszcze lepszej korekcji i stabilizacji kończyny.
Orteza DAFO na stopę
DAFO to dynamiczne ortezy utrzymujące stopę we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Koryguje stopę w płaszczyźnie czołowej, jednocześnie zapewniając swobodny ruch nogi w płaszczyźnie strzałkowej. DAFO ma zastosowanie w wypadku obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego stopy lub przy nieutrwalonych deformacjach w obrębie stopy. Wykonana z polipropylenu lekka orteza DAFO doprowadza stopę, w której brak kontroli nerwowo-mięśniowej, do pozycji umożliwiającej poprawne chodzenie.
Orteza stawu skokowego
Polipropylen, polietylen lub żywica to materiały, z których najczęściej wykonuje się ortezy AFO. Spotykane jest także połączenie polipropylenu i polietylenu. Materiały te pozwalają uzyskać optymalne ustawienia funkcjonalne, które zapewniają stabilizację i korekcję kończyny oraz jednoczesną dynamikę uzyskaną dzięki elastyczności materiału. Ortezy AFO, w zależności od potrzeb, mogą być uzupełniane o ruchomy staw skokowy. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania umożliwia ruchy zgięcia grzbietowego stopy oraz podeszwowego stopy w bezpiecznym, ograniczonym zakresie ruchu.
Wybór właściwej ortezy stopy
W przypadku każdego pacjenta, wybór ortezy powinien być skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ponieważ każdy uraz czy wada są inne, proces leczenia będzie wyglądać inaczej. Od tego będą zależały ustawienia i konstrukcja zastosowanych ortez. Nie chodzi tylko o rozmiar S M L. W niektórych przypadkach będzie potrzebna lekka orteza, która umożliwia ruch stawu skokowego w ograniczonym zakresie, w innym przypadku konieczne będzie pełne usztywnienie.
Różnice w konstrukcji będą też opierać się na tym, kto będzie użytkownikiem. Inne ustawienia stosuje się w przypadku dziecka, inne w przypadku osoby dorosłej. Produkty można też dostosowywać do stopnia aktywności użytkownika.
Dobór właściwej to zatem kwestia bardzo indywidualna dla każdego pacjenta. Decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być konsultowana ze specjalistą. Skorzystaj z oferty pgorto.net i dowiedz się jak wygląda proces doboru ortezy AFO.
Ortezy na nogę – najlepsze rozwiązania dla wsparcia i rehabilitacji
Ortezy kończyny dolnej Ortezy kończyny dolnej odgrywają kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób z urazami czy osłabieniem mięśni kończyn dolnych. Pozwalają na unieruchomienie lub stabilizację stawu, co sprzyja regeneracji i zmniejsza ryzyko dalszych uszkodzeń. Ich...
Najlepsza orteza stawu skokowego – wsparcie i stabilizacja kostki
Wprowadzenie do stabilizatorów i ortez kostki Stabilizatory kostki są używane w różnych wskazaniach, zapewniając wsparcie przez unieruchomienie kostki. Ich zadaniem jest również zabezpieczenie stawu skokowego przed dalszymi urazami oraz umożliwienie bezpiecznego...
Noga w ortezie – jak spać? Praktyczne porady na spokojny sen
Czy w ortezie się śpi? Orteza może być noszona w nocy, ale zależy to od rodzaju i celu stosowania ortezy, etapów leczenia stawu, zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty, komfortu i preferencji pacjenta. W przypadku świeżych urazów lub po operacjach, spanie w ortezie może...
Najlepszy stabilizator stawu skokowego – ochrona i wsparcie dla kostki
Korzyści z używania stabilizatorów stawu skokowego na dolegliwości bólowe Ochrona i wsparcie dla kostki w przypadku urazów i kontuzji są kluczowe dla utrzymania sprawności i szybszego powrotu do pełnej aktywności fizycznej. Orteza stawu skokowego może zmniejszyć...