PG-ORTO tworzy sprzęt ortopedyczny dopasowany do każdej osoby. Nasze protezy nóg pozwalają cieszyć się życiem każdego dnia.

Używamy nowych technologii, np. lekkiego włókna węglowego. To czyni nasze protezy wygodne i pozwala się swobodnie poruszać. Każda proteza kończyny dolnej jest dostosowana do potrzeb pacjenta, co obejmuje indywidualne dopasowanie i profesjonalną konsultację. Dzięki temu życie z protezą staje się łatwiejsze i bardziej niezależne.

W Polsce co roku odbywa się wiele amputacji nóg. W 2012 NFZ wydał 16,5 miliona złotych na protezy. W 2024 planują wprowadzić zmiany, by ludzie mieli dostęp do lepszych protez.

Najważniejsze informacje

  • Rocznie w Polsce przeprowadza się około 7 tysięcy amputacji kończyny dolnej.
  • Planowane wydatki na 2013 rok na protezy kończyn dolnych wynosiły około 200 milionów złotych.
  • Protezy z włókna węglowego oferują pięciokrotnie większą trwałość w porównaniu do stali.
  • Istotne zmiany w refundacji NFZ dotyczącej protez kończyn dolnych wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku.
  • Kluczowym elementem protezy jest staw kolanowy, który wpływa na komfort i mobilność użytkownika. Staw kolanowy pozwala na naturalne i płynne ruchy, co znacząco poprawia funkcjonalność protezy.
  • Kluczowym elementem protezy jest stopa protezowa, która wpływa na komfort i bezpieczeństwo poruszania się.

Nowoczesne protezy nóg: przegląd dostępnych technologii

Nowe technologie zmieniły życie osób po amputacji. Nowoczesne protezy są lżejsze i wygodniejsze.

partial view of disabled sportswoman with prosthesis on street

Protezy z włókna węglowego

Protezy z włókna węglowego są lekkie i mocne. Bardzo dobrze służą osobom, które dużo się ruszają.

Protezy modularne

Protezy modularne można łatwo dopasować. Pasują do każdego, niezależnie od wagi czy wzrostu.

Protezy tymczasowe odgrywają kluczową rolę w procesie dostosowywania protez do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Protezy silikonowe

Silikon w protezach zwiększa komfort noszenia. Silikonowe wkładki są lepsze niż skórzane i nie bolą.

Rodzaje protez kończyn dolnych: od protezy uda po protezę stopy

Nowoczesne protezy nóg mają wiele opcji. Dopasowuje się je do potrzeb każdego. Używa się nowych technologii i materiałów. Dzięki temu protezy są wygodne i wyglądają dobrze.

 

rodzaje protez kończyn dolnych

Proteza udowa

Proteza uda jest dla osób bez nogi powyżej kolana. Ma specjalny przegub, który imituje ruch nogi, a nowoczesne rozwiązania w protezie udowej oferują zaawansowane funkcje i korzyści, takie jak wsparcie stawu kolanowego. Daje stabilność i pozwala na robienie wielu rzeczy codziennie.

Proteza podudzia

Proteza podudzia jest dla tych, co stracili nogę poniżej kolana. Protezy podudzia składają się z zewnętrznego laminowanego leja, wewnętrznego miękkiego leja, stopy z włókna węglowego oraz zaawansowanego systemu Harmony dla osób po amputacji kończyny dolnej. Jest lżejsza i prostsza niż proteza uda. Ale też bardzo pomocna. Zrobiona z mocnych materiałów jak włókno węglowe daje wygodę.

Proteza stopy

Proteza stopy jest najprostsza. Używa się jej, gdy brakuje stopy lub jej części. Jest mocna i można ją dostosować do każdego. Pomaga chodzić prawie normalnie.

Wybór między protezą uda, podudzia i stopy jest ważny. Trzeba dobrze dopasować protezę. Tak, aby była najbardziej użyteczna i wygodna.

Komfort poruszania się i wygoda użytkowania protezy

Lej protezy jest bardzo ważny. Pomaga w stabilnym noszeniu protezy.

Do jego produkcji używa się nowoczesnych materiałów. Dzięki temu proteza jest wygodniejsza i lepiej pasuje.

 

komfort poruszania się

Lej protezy i jego znaczenie

Lej protezy otacza kończynę. Daje to stabilność i właściwe dopasowanie.

Zewnętrzny lej z włókna węglowego czyni protezę trwalszą. Innowacją jest też osseointegracja, która wyklucza potrzebę leja.

Stosowane materiały i ich wpływ na wygodę

Wygoda użytkowania zależy od materiałów. Takich jak włókno węglowe i wysokiej jakości silikony.

Włókno węglowe jest lekkie. To zmniejsza ciężar protezy. Nowoczesne protezy stopy i kolana lepiej dopasowują się do potrzeb.

Indywidualne podejście do potrzeb pacjenta

Tworzenie protez wymaga skupienia na pacjencie. Chodzi o to, by byli oni wygodni i wszystko dobrze działało.

W Polsce każdego roku jest około 7 tysięcy amputacji. To dużo osób potrzebujących nowych nóg i pomocy, by nauczyć się z nimi żyć.

Dobierając protezę, patrzymy, czego pacjent potrzebuje. Staramy się, by pasowała idealnie do ich życia.

Precyzyjne dopasowanie protezy

Dokładnie dobrana proteza to podstawa. Dzięki niej można się swobodnie poruszać i być komfortowo. Pierwszą protezą po amputacji jest zazwyczaj proteza tymczasowa, zbudowana z prostych i lekkich elementów, z lejem wykonanym z materiału termoplastycznego, aby dostosować się do zmian objętości, oraz z kolanem zapewniającym bezpieczeństwo podczas rehabilitacji. Okres użytkowania protezy tymczasowej wynosi od 3 do 6 miesięcy, zanim pacjent przejdzie do ostatecznego projektu i produkcji protezy.

W 2012 NFZ wydał 16,5 miliona na protezy nóg. Pomogło to 8 tysiącom ludzi. Nowe technologie, jak druk 3D, pomagają protezę idealnie dopasować.

Dostosowanie protezy do aktywności pacjenta

Protezy muszą pasować do życia pacjentów. Programy jak „Aktywne Samorządy” pomagają im wrócić do formy.

Stopa protezowa działa jak ta prawdziwa. Daje równowagę i umożliwia płynne ruchy. To ważne dla osób aktywnych.

Wybierając protezę, liczy się też jak wygląda. To pomaga ludziom lepiej się z nią czuć.

Dobieramy protezę do życia pacjenta. Dzięki temu szybciej wracają do zdrowia i mogą robić to, co lubią.

Proteza na nogę: kluczowe elementy i ich funkcje

Elementy protezy nogi pomagają w chodzeniu i są wygodne. Omówimy takie części jak przegub kolanowy, staw biodrowy i stopa protezowa. Razem sprawiają, że proteza działa dobrze.

Przegub kolanowy

Przegub kolanowy jest bardzo ważny w protezach stawu kolanowego. Zapewnia stabilność, gdy stoisz i chodzisz. Firmy jak Otto Bock i Össur robią nowoczesne przeguby. Dzięki nim ruch jest łatwiejszy. Przeguby pomagają po amputacji.

Staw biodrowy

Staw biodrowy też jest ważny. Daje płynny ruch nogi. Blatchford i Endolite robią dobre jakościowo komponenty. Są różne metody zawieszenia stawu biodrowego. Dobra proteza jest dostosowana do pacjenta, uwzględniając jego rzeczywisty stan zdrowia, potrzeby motoryczne oraz budżet. W przypadku dyslokacji w stawie biodrowym, indywidualne podejście i zastosowanie systemu modułowego są kluczowe dla zadowolenia pacjenta z mobilności.

Stopa protezowa

Stopa protezowa to ważna część. Pomaga chodzić i łagodzi wstrząsy. Stopy z włókna węglowego są najlepsze. Dają naturalne uczucie przy chodzeniu. Dzięki protezom jak Cheetah Xplore od Össur ludzie wracają do aktywności.

Komponenty jak przegub kolanowy, staw biodrowy i stopa protezowa są ważne. Sprawiają, że proteza jest wygodna. Pacjenci mogą być bardziej mobilni i samodzielni.

Proces tworzenia protezy: od konsultacji do pełnej sprawności

W PG-ORTO robimy protezy na nogę z dużą starannością. Każdy krok jest ważny, aby pacjent mógł dobrze chodzić. Dzięki nowym technologiom, nasze protezy są bardzo dobre.

Profesjonalne doradztwo w PG-ORTO

Początek to rozmowa o tym, czego potrzebuje pacjent. Specjaliści w PG-ORTO słuchają i planują najlepszą protezę. Więcej o tym na proteza na nogę – nowoczesne protezy dolnych kończyn.

Ustalanie indywidualnych potrzeb pacjenta

Każdy może dostać protezę dobraną tylko dla siebie. Dzięki specjalnym technologiom chodzenie jest łatwiejsze. Protezy z włókna węglowego są lekkie i mocne.

Instrukcja używania protezy

Nauczenie się, jak używać protezy, jest ważne. PG-ORTO mówi, jak dbać o protezę i jak z niej korzystać. To pomaga w pełni używać nowej protezy.

Dla osób po amputacji istnieje możliwość refundacji NFZ. To dobra wiadomość. Refundacja jest też dla tych, co płacą składki ZUS.